IRODA NYITVATARTÁSA:
Hétfő: 7.30 – 16.00
Kedd: 7.30 – 16.00
Szerda: 7.30 – 16.00
Csütörtök: 7.30 – 16.00
Péntek: 7.30 – 14.00
Fax szám: 37/770-005
Természeti és épített örökségeink
ABASÁR - TELEPÜLÉSRŐL
Abasár – Egy korty történelem!
Abasár festői környezetben, a Mátra kapujában, Gyöngyöstől keletre, a Sár-hegy lejtőjén fekszik.
Európa-szerte ismert, sziklába vágott borospincéi, a minőségi szőlőoltvány és az abasári olaszrizling kapcsán. A község különleges klímájú pincékkel, zamatos borokkal, izgalmas gasztronómiai élményekkel várja látogatóit. A település lakói évszázadok óta a szőlőtermesztésből, borkészítésből élnek és utánozhatatlan mátrai vendégszeretettel várják a látogatókat. A történelmi pincék előtt egy pohár remek olaszrizling – ez Abasár!Heves megye nyugati részén, Budapesttől alig egy órányira, a mátrai borvidéken található. A település jól megközelíthető autóval Gyöngyös, Eger valamint Mátrafüred irányából. Jelenleg több mint kettőezer ötszázan lakják.
Múltja i.e. 2500 körülre nyúlik vissza – a feltárt kő- és csonteszközök tanúsága szerint Abasár és környéke ekkor már lakott volt. Első írásos említése 1261-re tehető, akkor még Saar néven jegyezték. Az Árpádok korában az Abák szállásbirtoka volt, sokáig a Saar nevet viselte, később lett használatos az Aba előtag, Sámuel király nemzetsége 1522-ig birtokolta a falut. A település középpontjában található Magyarország harmadik királyának épített öröksége. Az Abák a XI. században monostort és palotát alapítottak, kör alakú kápolnájának maradványai ma is láthatóak Bolt-tetőn. A Bécsi Képes Krónika szerint a monostorban helyezték végső nyugalomra Aba Sámuel királyt.
Abasár címere:
Abasár látképe:
ABASÁR - MŰEMLÉK
1. Római Katolikus Templom [Műemlék 2184], [Nemzeti Érték]
Emelt helyen álló, egyhajóskeletelt, félköríves szentélyzáródású, Ny-i homlokzati tornyos, a szentély felől kontyolt nyeregtetős templom. D-i homlokzata előtt kápolnával, a hajó É-i oldalán sekrestyével. Cseh boltozattal fedett hajó, fiókboltozattal fedett szentély, a hajó Ny-i oldalán karzat. Falképek: 20. század. Berendezés: jelentős részben 18. század vége. Középkori templom falainak felhasználásával épült. A templomkertben: Nepomuki Szent János-szobor, 19. század első fele(Bardoly – Haris szerk. 2005).
A látnivalók közül említésre méltó az Árpád kori katolikus templom, melyet 1735-ben építettek újjá.
Irodalom: Bardoly I. – Haris A. (szerk.) (2005): Magyarország Műemlékjegyzéke – Heves Megye. KÖH,
Budapest. 176. p.
2. Pince [Műemlék 2185]; Aba Sámuel és a róla elnevezett emlékpince [Nemzeti Érték]
Jellegtelen borházból nyíló pince, kőbe vájt végfalán Aba Sámuel sírjára vonatkozó emléktábla. A Baldácsy család építette ki a 18. század végén, mivel e helyet tartották Aba Sámuel sírhelyének. Az emléktáblát gr. Haller Sámuel tábornok állítatta 1773-ban (Bardoly – Haris szerk. 2005).
Az abasáriak életét a honfoglalás óta meghatározza a szőlőművelés és borkészítés, a múlt század elejétől a szőlőoltvány termelés. Ennek ékes példái a történelmi pincesorok. Dr. Hanák Kolos bíró volt az, aki megismertette az oltványkészítést a település lakosságával. Abasár és környéke remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt minden korosztály számára.
Forrás: muemlekem.hu
Irodalom: Bardoly I. – Haris A. (szerk.) (2005): Magyarország Műemlékjegyzéke – Heves Megye. KÖH,
Budapest. 176. p.
3. Lakóház ( Kapásház – Tájház ) [ Műemlék 8639 ] , [ Nemzeti Érték ]
Múzeum u. 15. Fésűs beépítésű, földszintes, nyeregtetős, deszkaoromzatos, zsindelyes vízvetős lakóház. Népi műemlék. 18. század vége (Bardoly – Haris szerk. 2005).
Az Abasári Kapásház több mint kétszáz éve épült. Falai vályogból készültek, nyeregteteje náddal fedett. A tájházban bemutatott tárgyi világ a szőlőművelő kapás és summás család
életmódját tükrözi, továbbá középkori szőlőművelő eszközök és használati tárgyak várják az érdeklődőket.
Irodalom: Bardoly I. – Haris A. (szerk.) (2005): Magyarország Műemlékjegyzéke – Heves Megye. KÖH,
Budapest. 176. p.
4. Lakóház [Műemlék 8638]
Fő u. 116. Fésűs beépítésű, földszintes, nyeregtetős lakóépület. Népi műemlék. 19. század eleje(Bardoly – Haris szerk. 2005).
Irodalom: Bardoly I. – Haris A. (szerk.) (2005): Magyarország Műemlékjegyzéke – Heves Megye. KÖH,
Budapest. 176. p.
ABASÁR - Egyéb természeti és kulturális érték
1.Sármonostor Aba Sámuel király sírja [Nemzeti Érték]
A település központjában, az úgy nevezett Bolt-tetőn Aba Sámuel egykori királyi palotája állt, amelyet még feltehetően a XI. században apátsággá alakítottak át. A palota körkápolnája (Rotunda) -köszönhetően az elmúlt néhány év ásatásainak- már most is jól látható.Szakértők úgy vélik, itt lehet a király Feldebrőről áthozott sírja.
Rotunda
Aba Sámuel (1041-1044), Magyarország harmadik királyának palotája (Bolt-tető)
2. Szent Annakápolna [Nemzeti Érték]
A Szent Anna kápolnát Bossányi Gáspár építette 1745-ben a Sárhegyen, Abasár fölött. Az egyházközség 1797 óta ünnepelte hivatalosan a Szent Anna napi búcsút a kápolnánál.
3. Szent János kápolna [Nemzeti Érték]
1746-ban említik először a Szent János Kápolnát, a településre Gyöngyös felől érkezők ezt láthatják meg először.
4. Pincesor
Kővágói Pincesor – Bolt-tetői Pincesor – Pincék Sora
Abasáron 3 nagy pincesor található. Közös jellemzőjük, hogy sziklába vájták őket, egész évben állandó a hőmérsékletük, és hogy a pincék egy hatalmas pincerendszert alkotnak a falu alatt.
(http://abasarturizmus.mindenkilapja.hu/html/19360119/render/latnivalok)
5. Kőtenger [Nemzeti Érték]
Korábbi vulkáni tevékenységből visszamaradó, változatos kőtömbök halmaza található a Serpenyő völgyben. 80 – 120 méter szélességben és egy kilométer hosszúságban. Az alig koptatott kőzet gyakorlatilag egybefüggő kőgörgetegként borítja be a völgyfenéket.
Az országban páratlan szépségű kőtenger és környezete feltétlenül védelmet érdemelne. Nagyobb kőzetfelhalmozódások másutt is vannak, de a Serpenyő-völgyhöz hasonló, kialakulás szempontjából is egyedülálló, nincs több (Csapó 2001).
Tatár-mező – kőtenger
A Mátra, egyúttal hazánk legegységesebb, bontatlan, durva anyagból felépülő hordalékkúpja.
ADÁCS - TELEPÜLÉSRŐL
Adács
Adács a Mátra lábánál, az Alföld északi peremén fekvő község kitűnő termőtalajú területe már a bronzkori embert is letelepedésre csábította.
A település a Honfoglalás után az Aba nemzetség birtokába került. A település első írásos emléke 1323-ból maradt ránk, Adach névalakban említették. Az évszázadok során gyakran váltották egymást tulajdonosai, olyan befolyásos családok birtokolták, mint a Perényiek, a Bebekek vagy a Koháryak. Leghosszabb ideig a Batthyány család tulajdonában volt, a 18. sz. közepétől mintegy 150 évig. Egyes vélemények szerint a falu 1706-ban elpusztult és 1712-es újratelepülése során foglalta el mai helyét.
A hagyományosan mezőgazdasági jellegű település dinnye és gabonatermesztéséről híres.
Az ország gazdasági vérkeringésébe a 19. század végén megépült vasútvonal kapcsolta be. Nagy előrelépés volt életében az 1991-ben megépült az Adácsot Gyöngyössel összekötő út, mely megszüntette zsáktelepülés jellegét.
Az azóta kiépült M3-as autópálya tovább javította közlekedési helyzetét, amely befektetők számára is vonzóvá teheti. A község korszerűsödik, csakúgy, mint intézményei. Nemrégiben újult meg az Általános Iskola és a Sportcentrum.
Adács címere:
Adács látképe:
ADÁCS - MŰEMLÉK
.Római Katolikus Templom [Műemlék 2186](Szent Jakab apostol)
Címe: Adács Akácfa u. 1.
Építészeti stílusa: barokk
Épült 1742 évben.
Egyhajós, keletelt, poligonális szentélyzáródású, a szentély felől kontyolt nyeregtetős templom, Ny-i homlokzat előtt álló toronnyal, a szentély É-i oldalán sekrestyével. Fiókos dongával fedett hajó és szentély, a hajó Ny-i oldalán karzat.
Építtette gr. Koháry István kegyúr, a tornyos homlokzatot csak 1789 körül építették hozzá gr. Batthyány József, az akkori kegyúr költségén.
Falképek: 20. század második fele.
Berendezés: 18. század közepe, 20. század.
Orgona: 1902 (Rieger Testvérek).
A főbejárat előtt: kőkereszt, 1807-ben épült.
ADÁCS - Egyéb természeti és kulturális érték
1. Nepomuki Szent Jánosszobor
A falu nyugati szélén található kőszobor (1779)
2.Kőkereszt
Elhelyezkedése: a templomkertben, a templom főbejárata előtt álló kőkereszt.
Készült 1807-ben.
Azonosítószáma: 11847(muemlekem.hu/muemlek?id=11847)
3. Kőkereszt ( Szent Magdolna-kereszt )
Állítatták 1801-ben.
4. Szent Vendelszobor
Állították 1900-ban.
5. Lakóház(Árpád fejedelem út 23.)
A XIX. század népi építkezés emlékeit mutató műemlék jellegű lakóház.
6. Lakóház ( Mátyás király út 10. )
A XIX. század népi építkezés emlékeit mutató műemlék jellegű lakóház.
7. Lakóház (Mátyás király út 23.)
A XIX. század népi építkezés emlékeit mutató műemlék jellegű lakóház.
8. Horgásztó
A község határában található a horgásztó, kedvelt kirándulóhely.
A tó a kialakulása után viszonylag rövid időn belül jelentős madár-élőhellyé vált, ez adja egyik komoly természeti értékét. A tó és tókörnyék madarainak megfigyelését Szalai Ferenc amatőr ornitológus végezte 1973-tól a mai napig folyamatosan. Egyes fajokat hálóval is befogott, másokat megfigyelés vagy hang alapján azonosított. A tavon, illetve a tókörnyéken megfigyelt, bizonyítottan fészkelő fajok többek közt: kisvöcsök, búbos vöcsök, törpegém, fehér gólya, tőkés réce, böjti réce, barna rétihéja, vörös vércse, fogoly és a piroslábú cankó.
Tavaszi és őszi vonulások idején megfigyelt fajok például a bakcsó, nagykócsag, kiskócsag, vagy a szürkegém, télen megfigyelt fajok a héja, karvaly, gatyásölyv, egerészölyv, kis sólyom, ökörszem vagy a fenyőrigó.
A tó mellett közel százötven kis üdülő épült az elmúlt években. A tavat 1972-73-ban hozta létre a helyi termelőszövetkezet víztározás (öntözés) céljából. Jelenleg haltenyésztés, horgászat folyik a területen, illetve üdülőterület. A tó – jelenlegi gazdájának köszönhetően – jelentős népszerűségnek örvend a horgászok körében. Évente több alkalommal megrendezett neves horgászversenyek színhelye. Nemzetközi látogatottságú.
ATKÁR - TELEPÜLÉSRŐL
Atkár
Atkár a Mátra déli lankás területén, nagy részben már sík vidéken helyezkedik el. A falu határában lévő önálló középkori falu, Tass-puszta az 1900-as évek elejére jelentős uradalmi központ volt.
A települést Gyöngyöstől 8 km, Budapesttől 70 km távolság választja el. Közvetlenül a falu mellett halad az M3-as autópálya, melyhez bekötőút épült a településről. Atkáron át halad a Gyöngyöst és a Jászságot összekötő út. Ezek alapján elmondható, hogy Atkár közúton könnyen megközelíthető.
Atkár nevének pontos, minden kétséget kizáró magyarázatát még nem találták meg, az azonban bizonyos, hogy Atkár első írásos említése 1325-ben történt, Athkar névalakkal. A legkorábbi hazai, Lázár deák szerkesztette Magyarország térkép Adkar névvel tüntette fel. A török hódoltság idején többször elnéptelenedett, majd lakói újra benépesítették. A község sajátos arculatát a XVIII-XIX. században nyerte el, ekkor a gazdasági fellendülés pezsgő társadalmi életet eredményezett. A falu határában lévő önálló középkori falu, Tass-puszta az 1900-as évek elejére jelentős uradalmi központtá vált. Atkár kulturális élete az 1930-as években kiemelkedő volt. A település 1950 és 1990 között önálló tanácsú község.
Atkár és környéke gazdag régészeti leletekben, annak ellenére, hogy a településen és környékén ásatások nem történtek, mindössze terepbejárások és a mezőgazdasági munkák során feltárt emlékekre támaszkodhatunk.
Atkár kiváló infrastruktúrával rendelkezik. Ivóvíz-, csatorna-, gázhálózat, jó minőségű utak jellemzik a települést. Ennek ellenére igazán nagy cégek nem telepedtek le a településen, egyéni vállalkozók sora és kisebb cégek jellemzik a település gazdasági életét. Több hektár földterület van az önkormányzat tulajdonában, amit ipari területként kíván értékesíteni, tehát a lehetőség megvan a vállalkozások betelepülésére.
Atkár lakóinak száma 1780 fő. A faluban 2 csoportos óvoda, 8 osztályos iskola működik. Felújított művelődési ház, sporttelep, body-terem, játszóterek, parkok, magántulajdonban lévő horgásztó adnak lehetőséget az itt lakóknak a sportolásra, kikapcsolódásra.
DETK - TELEPÜLÉSRŐL
Detk a Dél-Mátra keleti részén elterülő település, a Mátra lignitágyán fekszik. Régészeti múzeuma a térség történetének több százezer éves múltjáról mesél.
Első régészeti emlékei a népvándorlás idejéből származó szórványleletek. Az Árpádok alatt vált neve ismertté. 1332-ben, a pápai tizedjegyzékben már írtak róla. 1348-ban Egyházas-Detk néven, a XV. században pedig Detk, illetve Deech néven volt ismert. A község műemlékekben viszonylag gazdag. 1332-ben temploma, plébániája volt. 1606-ban Detk Nyáry Pál birtokába került, majd a vagyon egyik fele Haller Györgyé lett. A Nyáry örökösökön kívül a Petrovay, a Huszár, a Bossányi, a Szunyogh családok, később az Orczy, valamint a Tarródy családok szerepeltek, mint birtokok urai. A török pusztítás folytán a község több ízben elnéptelenedett, de mindig újratelepült. A település 1686-87-ben lakatlan pusztává lett, 1697-ben költöztek be péterfalvi – Gömör megyei – jobbágyok. 1701-ben már ismét 32 felnőtt jobbágyférfi lakta a falut. 1710 körül plébánosa Telekessy püspöktől az egyháznak járó detki gabonadézsma elengedését kérte, a romos templom kikövezésére. Az 1720-as évek elején Szent György vértanú tiszteletére emelt anyaegyházának két filiája volt, Ludas és Hevesugra, 1733-tól idetartozott Halmaj, majd 1747-ben Ugra is. A könyvtár épületére 1970-ben Petőfi-domborművet helyeztek el. A község első világháborús emlékművét 1933-ban, a második világháborúsat pedig 1994-ben avatták fel. 1999-ben került felavatásra Petőfi Sándor szobra, majd 2001-ben a Milleneumi emlékmű és emlékpark.
A településen az egészségügyi ellátás példaértékű, némelyik kisváros is megirigyelheti. 1977-ben egészségügyi kombinátot létesítettek, melyben általános orvosi rendelő, fogorvosi rendelő, illtetve anya- és csecsemővédelmi rendelő, gyógyszertár és szolgálati lakás kapott helyet. Az 50 férőhelyes óvodában 4 óvodapedagógus foglalkozik a gyerekekkel. Az általános iskolában 8 tanterem működik. Az oktatás terén a számítástechnika fejlesztése a legnagyobb feladat. Művelődési ház és hétezer kötetes önkormányzati könyvtár áll a lakosság rendelkezésére. A rendszerváltás utáni években az infrastruktúrában jelentős fejlesztéseket hajtottak végre, pl. útfelújításokat végeztek, korszerűsítették a közvilágítást, parkolót és játszóteret hoztak létre. Sor került az intézmények (művelődési ház, könyvtár, iskolai szertár, polgármesteri hivatal) felújítására is. Köztéri padokat állítottak fel, létrehoztak egy buszfordulót, berendezték a házasságkötő termet. A gáz bevezetésére 1995-ben került sor.
Az utóbbi években új utakat, járdákat építettek, két buszmegállót alakítottak ki, s elkészült a Bene-patak fölött egy faragott gyaloghíd. Az utak mind aszfaltozottak, portalanítottak. Az elmúlt években a detkiek messze földre is elvitték a Mátra vidék üzenetét, egyre szélesedő nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeznek. Az ausztriai, Salzburg környéki Amplwang városkával még a helyi adottságok is megegyezők voltak. Detkhez hasonlóan ott szintén külfejtés húzódik a település határában, akárcsak itt a Mátrai Erőmű Zrt. külszíni bányái. 1993-ban az erdélyi Bodok nevű településsel ugyancsak felvették a kapcsolatot. A Kovászna megyében található kis község még kopjafát is küldött a Mátraaljára, mely ma a polgármesteri hivatal kertjében díszeleg. A Detk és a külföldi települések közötti kölcsönös érdeklődés a szlovákiai Péterfalvával is kialakult; a két község múltját összeköti, hogy a XVII. század végén, a XVIII. század elején több család települt onnan Detkre.
DOMOSZLÓ - TELEPÜLÉSRŐL
Domoszló, a Mátraalján fekvő település híres csemegeszőlőjéről, borkultúrájáról. Határában található a vadregényes Tarjánka-szurdok.
A település a Mátra hegység déli lábánál helyezkedik el, a Gyöngyöst és Egert összekötő 2416-os közút mentén. A községet a Závoza-patak szeli ketté. A település domborzata változatos, természeti értékekben bővelkedő. Belterülete 180 ha, külterülete 3842 ha, a lakosság lélekszáma 2012. január 1-jén 2038 fő.
Domoszló község területén már a kőkorszakban is voltak lakott helyek, erre engednek következtetni a település határában talált kőbalták és malomkő darabok.
Szent István korában és Aba Sámuel királysága idején bizton állítható, hogy Domoszló falu Aba Sámuel birtoka volt. Később fia Dumuzlaus herceg tulajdonát képezte, aki a pécsváradi apátságnak adományozta. A falut ebben az időszakban az oklevelek szerint darócok lakták, más leírások szerint királyi solymászok. Nagyon gyakori volt a múltban, hogy egyes települések a birtokosukról nyerték nevüket, és az egykori birtokos neve földrajzi névvé változott. Ez történt Domoszló esetében is.
Térségi viszonylatban elmondható, hogy a tatárok nagy pusztítást végeztek a környéken. A falubeliek a Mátra hegyei közé menekültek, és az éhínség és sáskajárás közepette is nagy számban vészelték át a nehéz időket. Az első okmány 1260-ból való, melyet az alábbi idézet mutat: „István ifjabb királyunk Dumuszlo földet tárgyazó adománya Kompolt comes számára 1260-körül.” V. István király 1273-ban Kompolty Pétert, a Mátra vidék egyik urát tünteti ki adományozással. XIII. század végén III. Endre király nevéhez fűződik 3 újabb okmány Domoszlóról. Ezek az okmányok 1291-ből, 1294-ből és 1296-ból valók.
Domoszló 1883-ig Tarnai, utána, a Gyöngyösi járáshoz tartozott. 1950-ig nagyközségi kategóriába sorolták. 1895-től önálló anyakönyvi kerület. A nagyközségeknek saját jegyzője volt és képes volt önállóan ellátni a saját feladatait. A községi szervezet, a községi önkormányzat testületi és egyedi szervekből állt.
A településen 149 vállalkozás működik. Magánszálláshely működtetésével 12 fő foglalkozik, a férőhelyek száma 91 fő.
GYÖNGYÖSHALÁSZ - TELEPÜLÉSRŐL
Gyöngyöshalász a Mátra és az Alföld találkozásánál fekvő, alföldi jellegű település. Műemlék temploma késő barokk stílusban épült, a Hanisz kúria és a ravatalozó klasszicista stílusú épület.
Gyöngyöshalász 2700 lakosú község Heves megye délnyugati részén, a Nyugati –Mátraalján, Gyöngyöstől 4 km-re. Első okleveles említése 1267-ben történt Terra Halaz névalakban. Károly Róbert Gyöngyöshalászt 1327-ben a Kacsics nembeli Széchenyi Tamás erdélyi vajdának adta.
A falu 1528-ban Báthory Andrásé, 1546-ban Losonczy Istváné volt, 1600-ban tűnt fel a birtokosok között Dósa Tamás, a XVII. században birtokosok voltak még a Földváry, Szegedi, Mosdósy, Győri és Péchy családok. 1712-ben az Orczyak, Almásyak, Hamarok, Bajcsiak, és Kadák között oszlott meg a falu birtokjoga. A század folyamán öröklések révén további családok váltak tulajdonosokká, így a Haller, Okolicsányi és Gosztonyi családok. Az 1848/49-es szabadságharcban halászi honvédek is részt vettek, az ezt követő jobbágyfelszabadításban az úrbéres jobbágyok földtulajdonhoz jutottak, a nagyszámú zsellérség azonban nem.
A XIX. század második felétől megerősödtek a község piaci kapcsolatai, a környék kedvező vízrajzi adottságainak köszönhetően több malom is működött itt. Az ipar fejlődése lassú volt, a II. világháború végéig a helyi igényeket többnyire kisiparosok elégítették ki. A második világháború utáni földosztást követően több mint száz család jutott termőföldhöz, a mezőgazdaság nagyüzemi átalakítása után a múlt század hatvanas éveiben ezeket a területeket tagosították. A rendszerváltozás utáni években a privatizáció és kárpótlási folyamatok eredményeként újra a családi és a magángazdaságok jelentik a mezőgazdasági termelés alapját. Szántóföldi növénytermesztést ezerötszáz hektáron folytatnak, a fő profil a búza és napraforgó, a szőlőültetvények nagysága 320 hektár, fehér és vörös szőlőt egyaránt művelnek. A településen hegyközség és gazdakör is működik.
Gyöngyöshalász rendelkezik az alapfokú oktatási intézményekkel: az elmúlt években az óvodát és az iskolát is felújították. 2011-ben a művelődési házat korszerűsítették. A Gyöngyöshalászi Általános Művelődési Központ az oktatási nevelési és közművelődési feladatokat intézményi szinten látja el. A településen hatezer kötetes könyvtár várja az olvasni vágyókat. Az egészségügyi alapellátás ugyancsak biztosított.
Gyöngyöshalászon a rendszerváltást követően komoly eredményeket értek el a helyi közszolgáltatások körében: kiépült a vezetékes gáz- és szennyvízcsatorna rendszer, a telefonhálózat, folyamatosan korszerűsítik a felszíni csapadékvíz árkokat, csatornákat. A közvilágítást korszerű, energiatakarékos lámpatestek biztosítják.
GYÖNGYÖSPATA - TELEPÜLÉSRŐL
Gyöngyöspata a Mátra délnyugati lábánál, festői, dombos környezetben fekszik. A hajdani mezővárosi rangot viselő honfoglalás kori település napjainkban boráról, palóc népszokásairól és műemlékeiről híres.
A község már a késő vaskorban is lakott terület volt, de letelepedtek itt az avarok csakúgy, mint a honfoglaló magyarok. Anonymus szerint Árpád fejedelem két vezérének adományozta a Mátra erdeit, kiknek unokája névadóősünkPata a X. század második felében várat épített. E vár környékén telepítették le a várvédő és szolgáló népeket, melyeket a környező települések mai nevei is megőriztek (pl. Halász, Jobbágyi). Pata Árpád-házi rokonsága révén későbbi leszármazottja, Aba Sámuel lehetett a király. A vár mellett épült 1010-ben a főesperességi templom, amely több mint 40 település egyházi irányítását szolgálta. A várat 1460-ban cseh husziták szállták meg, ahol Mátyás király első és győztes csatáját vívta. Ez időben Mátyás király a községet mezővárosi rangra emelte, mely 1870-ig élt. A török hódoltság idején szultáni birtok volt, ezért nem néptelenedett el (falvak.hu).
A település megközelíthető a 3-as úton Gyöngyösig, majd nyugat felé, Pásztó irányába. Miután az utazó Gyöngyös felől áthajt a XVIII. században emelt kétnyílású barokk kőhídon, és integet Nepomuki Szt. Jánosnak, mintegy 100 méter után, jobbra, az út mellett pillanthatja meg a Kis Boldogasszony Plébániatemplomot, melyet első formájában még a XII. században emelt Pata vezér nemzetsége. A leírások alapján a most látható formáját a templom a XV. század végén nyerte el, amikor a régi kápolnák felhasználásával, bordás boltozattal fedett, háromhajós ál-csarnoktemplommá formáltak.
GYÖNGYÖSSOLYMOS - TELEPÜLÉSRŐL
Gyöngyössolymos a Dél-Mátra közepén található, több csodálatos hegy ölelésében fekszik. A községet a mátrai kisvasút, valamint számos turista útvonal is érinti, amely turisztikailag jelentős szerepet játszik a település életében.
Közigazgatásilag Heves Megye irányítja. Megközelíthető a 3 km-re lévő Gyöngyösről, valamint a 24 sz. főútvonalról. A település lakossága 3173 fő.
A község neve először a 13. században bukkant fel. Többféle névalakban is előfordul a különböző levéltári forrásokban, így találkozhatunk Solomus, Sumus, Solimus névalakokkal. A község a nevét a Solymosy családtól kapta. A Solymosy család után az egri püspökség lett a birtokos, majd a török hódoltság évszázada következett. 1212-ben II. Endre király adománylevelében a Solymosi Szentsír elnevezésű szerzetesrendnek birtokot adományozott. Az 1600-as évek második felétől malomkő-bánya üzemelt a faluban. Az 1799-es uradalmi leltár szerint 8 urasági malom, fűrészmalom, kallómalom, pálinkafőző, 100 kataszteri hold majorsági szántóföld, 8000 kat. hold uradalmi erdő is tartozott egyebek mellett a püspökség gazdaságához.
A Mátra közelsége miatt a községet több csodálatos hegy veszi körül, a Mátraalja erdőmentes területein pedig szőlővel borított, megművelt területeket találunk. A községet a mátrai kisvasút is érinti, amelynek kiinduló pontja Gyöngyös városa, végállomása pedig a festői környezetű Szalajkaház.
A község nagy múltú kulturális sajátosságokkal rendelkezik. 1961-ben épült a Gárdonyi Géza Művelődési Ház, amely azóta folyamatosan újul, fejlődik. Az intézmény küldetése, hogy kapcsolatot teremtsen az emberek és a kultúra között. A 200 férőhelyes színházterem a faluközösség rendezvényeinek színtere. Az épületben kap helyet a Községi és Iskolai Könyvtár is. A ház helyet ad a településen történő nagyobb eseményeknek, ünnepségeknek és társadalmi ünnepeknek. Az intézményben folyik a helyi hírlap, a Solymosi Hírmondó szerkesztése is.
GYÖNGYÖSOROSZI - TELEPÜLÉSRŐL
Gyöngyösoroszi a Mátra déli lankáin, festői környezetben fekszik. Erdős területei ideális kirándulóhelyek. A település hegyein kitűnő csemege- és borszőlő terem, ércbányászata középkori eredetű.
Gyöngyösoroszi az Észak- Magyarországi régióban, Heves Megyében, a Gyöngyösi Kistérség egyik települése, mely a Mátra alján helyezkedik el. Területe: 2139 ha, lakosok száma: 1530 fő, lakások száma: 561 db. A falu belterületi településrésze a községtől 7 km-re fekvő Károlytáró. Itt mintegy 70 lakóház található. Külterületei: Bagolyvár, Vízgát és Templomrét egy-egy lakóegységgel. Megközelíthető Gyöngyösről a 24137 sz. útvonalon, az erdei úton tovább haladva pedig eljutunk a mátrai településekre.
A terület tengerszint feletti magassága 100 és 650 m között van. Erdőterülete 26 %, barnaföld és fekete nyirokföld a talaja.
A bronzkorból származó szórványleletek szerint az egykori avar uralom emlékei a gátnyomok. A honfoglalás után hamar benépesedett, 1209-ben szerepel a neve Huruzi néven írott emlékeinkben. 1235-ben Huruz, majd 1275-ben íródott oklevél alapján Urus, illetve az egri káptalan határjárási egyik oklevelében Oros néven szerepel. Ekkor az Aba nemzetség birtoka. A pápai tizedjegyzékben, 1332-ben már Orozi néven említik. A XIV. században birtokosai voltak a Szinai, Lapispataki és Segnyei családok, míg a XV. században Báthory István foglalta el magának.
A török pusztítás idején a helység jelentősége igen csekély, 1556-ban néptelen faluként tüntették fel. A XVII. században ismét lakott település, a szőlőtermelő községet ekkor a Földváryak birtokolták. A XVIII. században az Almásy, a Mocsáry családok mellett a Jelenffy, Komjáti és Nyitrai családok is tulajdonjogot szereztek. A XIX. század kezdetén a Bajza, gróf Teleki, Ráday és Vágner családok is a birtokosai.
1799-ben árvíz volt, mely a falu nagy részét is elpusztította. 1828-ban 754, míg 1900-ban 965 lakos élt a településen.
A község templomát már 1332-ben említi a pápai tizedjegyzék. Ez az Alexandriai Szent Katalinról elnevezett legrégebbi templom 1680 körül elpusztult, a XVIII. század elején már felújításáról és bővítéséről tesznek említést a források. Berendezései és felszerelései közül ma is sok származik ebből a korból. A templom kertjében álló helyileg védett műemlékek a Nepomuki Szent János kőből készült szobra, a Szentháromság szobor és a kőkereszt, amely barokk stílusú. A Petőfi utca 22. szám alatti lakóház falán emléktábla jelzi, hogy itt életének egy szakaszán itt élt Bajza József, a reformkor költője.
Ércbányászata középkori eredetű, mely a török hódoltság alatt megszűnt. Aranybányaérc nevű nemesfémbánya üzemét 1699-ben újították meg, 1767-ben Fazola Henrik tett kísérletet a bányaművelésre. 1866-ban megszűnt a bányák művelése. Az Urikány-Zsilvölgyi Magyar Kőszénbánya Rt. folytatott kutatásokat 1926-tól 1931-ig. 1945-ben a magyar állam vásárolta meg a Gyöngyösoroszi Ércbányát, mely gazdaságtalan termelés miatt 1986-ban bezárt.
A lakosság fő foglalkozása a szőlőtermelés volt, mivel a falu hegyes vidékén kitűnő csemege- és borszőlő termett. A termények közül a búza, a zab, kukorica és zöldtakarmány a legjelentősebb. Az 1959-ben megalakult a „Február 24” Mezőgazdasági Termelőszövetkezet, 1994-től nem üzemel, felszámolták. Sokan visszaigényelték és kárpótlás illetve részarány alapján magántulajdonukba vették földjeiket, melyek művelését egyénileg végzik.
A település helyzete infrastrukturálisan jónak mondható, víz-, szennyvíz, gázvezeték hálózat biztosított. Önálló polgármesteri hivatallal, iskolával, óvodával, orvosi rendelővel, gyógyszertárral rendelkezik. Az elmúlt 6 évben az önkormányzat intézményei pályázati és sajáterős forrásból felújításra kerültek. Helyet kap a településen posta, pénzintézet, több kereskedelmi egység.
GYÖNGYÖSTARJÁN - TELEPÜLÉSRŐL
Gyöngyöstarján a Mátra déli lábánál terül el, a Tarján-patak völgyében.
A későbronzkori, borkészítő múltjáról híres településen található Magyarország leghosszabb egyenes ágú pincéje, a Haller pince.
E későbronzkori települést a 707 m magas Világos, valamint a 812 m magas Tóthegyes öleli körül. A fölötte magasló hegyet hajdan vár is koszorúzta. A heves megyei kis község neve arra utal, hogy az ország egyik legnagyobb nemzetségének birtoka volt.
A XIII. század óta lakott, első írásos emléke 1275-ből származik. Ekkor Tharian maior és minor névalakban szerepelt. Az Aba nemzetségből származó Tarjáni György három fiának birtokát képezte.
A falu két részre oszlott: Nagy- és Kistarjánra. Meghatározó ágazat a mezőgazdaság, ezen belül is a gyümölcs- és szőlőtermesztés, valamint a borkészítés. Itt található Közép-Európa leghosszabb egyeneságú pincéje a Haller pince.
Gyöngyöstarján szőlőtermelő, borkészítő múltjáról is híres. A környékbeli települések közül itt található a legtöbb borász, akik palackos borokat állítanak elő. Kiváló minőségű borok mind belföldön, mind külföldön igen keresettek.
Gyöngyöstarján egy dinamikusan fejlődő falu, melynek vezetői kihasználva a pályázati lehetőségeket, folyamatosan fejlesztik a települést. Gyöngyöstarján Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 2008. évben pályázatot nyújtott be az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alaphoz az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kialakítására és működtetésére.A pályázat sikeres volt, és ennek eredményeként került kialakításra a Rákóczi út 1. sz alatti épület. Átadása 2011. augusztus 1-jén megtörtént, azóta várja a község lakosságát.
A községben 90 férőhelyes óvoda és családi napközi is működik. Az általános iskolában nagy hangsúlyt fektetnek az angol nyelv és az informatika oktatására, valamint a művészeti nevelésre, 2011 őszén adták át a rajz szaktantermet.
HALMAJUGRA - TELEPÜLÉSRŐL
Halmajugra a Mátra lignitágyán fekvő település. Régmúlt történelmét idézi fel a falu ugrai részen található műemléktemploma.
1950-ben Gyöngyöshalmaj és Hevesugra összevonásából alakult Halmajugra. Gyöngyöstől 10 km-re, a 3-as sz. főúttól 5 km-re található. A legközelebbi vasútállomás, a Budapest-Miskolc vasútvonalon Ludas. A község a Kelet-Mátraalja kistájon fekszik, ott ahol Abasár, Visonta, Detk, Vécs, Karácsond és Ludas. Talaja a terület lejtőit borító nyirok és a csernozjom erdőtalaj. A terület éghajlata az északi részen mérsékelten meleg, mérsékelten száraz. A déli sík terület mérsékelten meleg-száraz.
Gyöngyöshalmaj és Hevesugra az 1848-as jobbágyfelszabadítás előtt jobbágyfaluként szerepel több nemes család földes urasága alatt.
Halmaj
Halmaj falu a Szólok nemzetség birtokállományából alakult ki lakott helységgé, mely 1322-től Márktól, a NagylucseyBessenyeiek ősétől került a család birtokába. 1466-ban Bessenyő, Süly, Terpes falvakkal együtt a helység birtokosai a Bessenyeiek. Békés birtoklás között nem kellett írást készíteniük birtokukról, így nincs is sokáig róla szó.
A falu 1549-1552 között néptelenné vált. Halmajt 1672-ben a telekadóktól mentes zsellérek, kuriális kisnemesek lakták. 1686-87-ben az Eger visszafoglalásáért folytatott hadműveletek során újból elpusztult a település. Halmaj-puszta 1697-ben kezdett újra benépesedni.
1701 körül Losonc, Alsómány, Rimaszombat környékéről vegyesen szlovákok, magyarok telepedtek le a községben. A szlovák betelepedők később elmagyarosodtak. Halmaj település életében az első iparosokra vonatkozó adat is az 1701 körüli évekből van. A betelepedett szlovákok erdőirtással jutottak földterülethez, ahol gyümölcsfákat ültettek és főleg pálinkafőzéssel foglalkoztak. Miként hazájukban, itt is a faeszközök készítése, bognár, kádár, kerékgyártó mesterség, fuvarozás, mészégetés, hamuzsírkészítés lett a foglalkozásuk. Az 1771. évi úrbérrendezés során a falu határát harmadik osztályúnak minősítették, s így 31 kishold szántót, 7 kaszás rétet mértek ki minden egész jobbágytelekhez. Gosztonyiné a saját birtokrészén 1776-ban Vrana István mérnökkel felmérette ugyan a határt, de az úrbéri földeknek az urbárium szerinti teljes és végleges kiosztása a XVIII. század végéig nem történt meg.
Ugra
Ugra az Abák előszállási birtokaiból került az ugrai ághoz. Birtokosai sorát előforduló tagjaiból állapíthatjuk meg, vagyis 1290-től Miklós, 1325-ben fia Cseley, 1345-től ugrai előnévvel Balázs. 1438-ban királyi adományként a nánaiKompolty család kapta meg a falut. 1552-53-ban a törökök előretörésekor behódolt faluvá lett. Az 1554. évi adóösszeíráskor 4 portája volt. 1556-ban már 10 ház után fizették az adót. 1587-ben „Ogra” volt a település neve és hűbérbirtokként Omár ben Ali hatvani spáhi tulajdonában volt. 1685 és 1710 között harmadszor is elnéptelenedett. 1737-ben svábok telepedtek be a településre, és hamarosan elmagyarosodtak, valamint a Haller birtokon is kialakultak a földesúri majorságok. 1870-től a Beökönyi-család nagybirtoka. Újkori birtokosai voltak még gróf Draskovich, gróf Eszterházy, Gosztony, Jeszenszky családok kisebb területekkel. Az idetartozó urasági határ 2152 kh területet tett ki.
KARÁCSOND - TELEPÜLÉSRŐL
Karácsond a Mátra vulkanikus déli lejtőjéről simul az Alföld síkjába. A tűzhányók láva talaján tüzes, kiváló szőlő terem, a déli, alföldi részek pedig a gabona számára nyújtanak kedvező termőhelyi feltételeket. A település határában fellelt régészeti leletek bizonyítják, hogy ősidők óta lakott terület.
Heves megye déli részén, Gyöngyöstől 10 km-re fekszik Karácsond. Belterülete: 297 ha, külterülete: 28.638 ha. Lakossága: 3210 fő
Földrajzi fekvése kiváló, utak által határolt mezőben fekszik. Megközelíthető a területén áthaladó M3-as autópályáról, a 3-as főúton, a Mátra – Gyöngyös –Tisza tó összekötő úton, illetve a Budapest-Miskolci vasútvonalon. A 3-as számú főút a község keleti határától 500 m-re halad el, déli része a Miskolc-Budapest vasútvonal egyik megállóhelye.
A falu alatt szénmező (lignit) terül el. Itt ered a Büge patak. A község lakosságát négy artézi kút, valamint a Mátrai Erőmű Zrt. déli bányája 5 víztelenítő kútja látja el kiváló minőségű ivóvízzel. Természetes növényzete cseres, valamint lágyszárú fajokból áll. Állatai kisvadak: mezei nyúl, fácán, őz és a különböző madárfajok. Erdőterülete 6-7 %, talaja agyagos löszön képződött barna erdőtalaj. A föld alatt termálvíz van.
Nevének eredete vitatott, vagy személynévből, vagy földrajzi névből keletkezett. A régi iratokban Chrachan, Karachud, Karatson névalakban említik. Az első hiteles oklevél 1323-ból említi Karachund néven. Feltételezhető, hogy Ond vezér birtoka is lehetett, de a „d” végződés régebben kicsinyítő képző is volt. Az Aba nemzetség szállásbirtoka volt, majd leszármazottaik, a Csobánkák birtokolták, 1325-ben a Kompolti családnak adományozták. 1421-ben királyi birtokrész volt, melyet a Kompolti család kapott meg Isaszegért cserébe. 1522-ben örökösödési szerződés értelmében az Ország családé lett. Az 1770-es évek körül kisszámú magyar lakta a települést. A kuruc háború után 5 szlovák családot telepítettek a faluba. 1741-ben több földbirtokosa is volt: többek között Haller Sámuel, gróf Esterházy, gróf Draskovics családok. Később őket követték az Orczy, Gönczy, Puky családok. A XIX. században itt élt és halt meg Puky Miklós, valamint Gönczy Pál /reformkori pedagógus/. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején Kossuth seregében 9 karácsondi jobbágy harcolt. 1871-től a falu nagyközségi rangra emelkedett; a XX. század első felében is nagyközségként szerepel a gyöngyösi járás területén. 1950-től önálló tanáccsal bíró község, majd 1984-től Gyöngyös városkörnyéki községe, jelenleg a Gyöngyösi kistérség egyik települése.
KISNÁNA - TELEPÜLÉSRŐL
Kisnána a Déli-Mátra keleti részén, festői völgykatlanban fekszik. Középkori vára idegenforgalmi látványosság.
Gyöngyöstől 22 km-re, Egertől 26 km-re található. Megközelíthetősége az M3-as autópályán, majd a 3-as számú főúton keresztül a 2416 sz. közút mentén. Lakosainak száma: 1046 fő
Nána mint helység az Aba-nemzetséghez tartozó Kompoltiak birtoka volt. A XI. században már körtemplommal rendelkezett. Első írásos említése egy 1261-es oklevélben tűnik fel. Várát 1445 körül Kompolty János építtette. Birtokközponti szerepe igen korán kialakult, fekvéséből és szerepéből adódóan hadi események nem fűződnek hozzá. A török uralom alatt a falu 150 évre elnéptelenedett. Csak az 1700-as évek elején indult meg újra benépesítése a szlovákiai Árva megyéből érkező családokkal.
2010/2011-ben a vár „Akisnánai vár komplex turisztikai hasznosítása, a XXI. század kihívásainak megfelelően” című EU pályázat keretében felújításra került. Számos újdonsággal várja a látogatókat. 3D virtuális séta, panorámavetítés, kronoszkóp a vár 5 pontján, vármúzeum: kősírok (12 sz. – 14 sz.) a földszinten, várkapitány szobája I. szint vár makett, vártörténet II. szint, leletek III. szint, kőtár, opál kiállítás, bortrezor, többcélú rendezvényterem.
A falu határában működő Kőbányában találták meg a Magyarországon eddig fellelhető legnagyobb opált, mely 4 mázsás. A vár felújítási munkálatai alatt a Természettudományi múzeumban volt megtekinthető, jelenleg a várban van kiállítva.
A vár környezetében található a szlovák tájház, a műemlék épületben működő könyvtár és az 1900-as évek elején épült kovácsműhely.
Kisnána kedvelt kirándulóhely, gyönyörű környezetben, 1000 ha természetvédelmi területen érdekes természeti képződmények, változatos növény- és állatvilág várja a túrázókat. Vadban gazdag vadászterület. Az Országos Kék Túra útvonal érinti a területet. Két helyi kijelölt turistaút várja a kirándulókat.
Kisnánát érinti a Mária út, mely Máriazellről indul és Csíksomlyón végződik.
Az idelátogatókat falusi vendéglátás, tájjellegű ételek, borkóstolás várja. A szórakozásról hagyományosan megrendezett programok gondoskodnak, Orbán-napi borünnep, Mátrai Múzeumok Éjszakája, Kisnánai Várjátékok, Kisnánai Baracknap, Íjászverseny, Karácsonyi Lélekmelegítő.
LUDAS - TELEPÜLÉSRŐL
Ludas, a bronzkor óta lakott település. A 850 lelkes község a Mátra alján fekszik, kiváló közlekedési adottságokkal rendelkezik. A falu közepén található a későbarokk kori műemlék templom.
A település a Hatvan- Gyöngyös- Eger urbanizációs tengelyen fekszik, közlekedési adottságai kiválóak: M3 autópálya közvetlen lehajtással, Budapest-Kassa vasúti főútvonal. Gyöngyös 15 Km-re, Eger 35 km-re, Budapest 90 km-re található. A Mátra karnyújtásnyira, a Tisza-tó rövid autózással elérhető.
Ludas a hegyvidéki és az alföldi tájegység találkozásánál fekszik, éghajlata, alacsony fekvése és a Mátra által védett helyzete miatt kedvező, mérsékelten meleg-száraz éghajlatú. A Mátra alacsonyabban fekvő lejtővidékét a Bene-, a Vár, Nyiget-, Domoszlói-, Forrás- és Tarnóca-patak tagolja, ezek közül Ludashoz legközelebb a Mátrafüred felett eredő Bene-patak folyik.
Ludas létezésének kezdeteiről igen keveset lehet tudni, feltehető azonban, hogy a bronzkor népei, de méginkább a népvándorlás egy-egy csoportja hosszabb-rövidebb időre itt tartózkodott a környéken. Ludas nevének első írásos említésekor (1464-ben) az Aba nemzetségből származott nánai Kompolti család volt a birtokosa a falunak, amely nem kerülhette el az ország nagy részén ekkor már uralomra törő törököket. Ludas 1549-ben pusztult el a törökök által, s 1556-ig néptelen is maradt. Az 1600-as években majorsági alkalmazottak és zsellérek lakták Ludast, ennek folytán az adóösszeírások majorsági, illetve úgynevezett kuriális falunak tüntetik fel. Kuriális falu volt tehát Ludas, amely azonban nem sokáig virágozhatott, ugyanis 1683-ban, a Buda visszafoglalása kapcsán átvonuló török hadak elpusztították. 1687 végén Eger vára és a megye egész területe felszabadult a török iga alól, nyomban megkezdődött a falvak újranépesülése.
Ludas csak ezután, 1701-ben népesült be újból, ekkor három család telepedett itt meg. Tarródy István 1737-ben egyedüli birtokosa lett Ludas helységnek. A település lélekszámáról az első megbízható adatok 1766-ból állnak rendelkezésre: az egyházlátogatások jegyzőkönyvei szerint ekkor már 359 lakosa volt Ludasnak. Tarródy Bertalannal kihalt a község történetében talán legjelentősebb szereppel bíró Tarródy család: ők emeltek barokk stílusú kastélyt Ludason 1780 körül, de Tarródy István földesúr kezdte felépíteni a mostani templomot. Az első hivatalos népszámlálást hazánkban 1784 és 1787 között tartották, ekkor Ludason 50 házat és 71 családot írtak össze, a jogi népesség 435 fő volt. Az országos politika ritkán érezteti hatását egy kistelepülésen, így volt ez már a reformkorban is, Ludas ebben az időben szépen fejlődött. Az 1870-es nagy jelentőségű év Ludas életében, ebben az évben készült el ugyanis a Hatvantól Miskolcig tartó vasúti fővonal, s ettől az évtől kezdődően (más forrás szerint 1895-től) vált kisközségi jogállásúvá a detki körjegyzőségben, egészen 1922-ig. 1892 és 1894 között bővült a történelmi faluszerkezet az Újfalu nevezetű résszel, hiszen a falu lakosságának száma, ha nem is gyorsan, de egyenletesen növekedett. 1922. június 1-jén Ludas kivált a detki körjegyzőségből, és önálló nagyközséggé vált.
MARKAZ - TELEPÜLÉSRŐL
Markaz a Mátraalján fekvő, egyedülálló természeti szépségű kisközség. A régi múltra visszatekintő falu egyaránt híres szőlő- és borkultúrájáról, horgásztaváról, hagyományairól, vendégszeretetéről.
Bármerről is közelít az utazó, a hegyekkel, szőlőtáblákkal körülvett tó látványa azonnal lenyűgözi. A 154 hektáros tó kiválóan alkalmas horgászásra, csónakázásra és más vízisportokra egyaránt, a Mátrai Erőmű sportegyesületei révén.
Markaz a Mátrai Borvidék része, ahol már a XV. századtól foglalkoznak szőlőműveléssel, bortermeléssel, a minőségi borkészítésnek a mai napig is kiemelt jelentősége van, messze földön híres az itt termelt Zweigelt, Kékfrankos, Olaszrizling, Tramini. A szőlősgazdák borai, melyek mellé szívből ajánljuk a kemencében sült fonott kalácsot. A község határát érinti a Mátrai Tájvédelmi Körzet, növény-, és állatvilága rendkívül gazdag és védett, gazdag vadállomány él a markazi erdőkben.
A túrázni vágyók a faluközpontból induló turistautakon érhetik el az Országos Kék Túra útvonalát, mely a közigazgatási határunk melletti Kékestetőn át vezet, a könnyebb kirándulásra vágyóknak ajánljuk a bortúra útvonalát. A község hagyományaira büszke, színes kulturális életet élő, látnivalókban gazdag település. Ha Gyöngyös felől közelít az utazó, az első látvány, amit megpillant, a ligettel körülölelt Kiskápolna, mely 1913-ban épült, neobarokk stílusban. A helybéliek vallásosságának további jelképei a falu különböző részein felállított szoborkeresztek és az erdőben látható Mária-képes fák, amelyek jelzett úton kereshetők fel. A falu központjában lévő római katolikus templom az 1906-ban összeomlott templom helyén épült fel 1910-ben neoromán stílusban. Több népi lakóház maradt fenn, a berendezett műemlék Tájházunk kiállítással várja az érdeklődőket.
A falu érdekessége a Melegvíz-forrás, amely télen sem fagy be, itt egy kis tó és park nyújt pihenési lehetőséget. A falutól másfél kilométerre, a Mátra déli lábánál, a 460 méter magas Várbérc déli lejtőjén állnak az egykori vár romjai. Bár építésének pontos idejéről nincsenek írásos adatok valószínűsíthető, hogy a tatárjárás utáni időkben építtette az Aba- nemzetség Kompolti ága, a mintegy 860-900 m² alapterületű várat.
A vártól és a Négyes –határnál lévő, Kis-kő szikláitól gyönyörű kilátás nyílik az egész környékre, jól látható a hegyek, szőlők és gyümölcsösök által körülvett község.
Markaz a Mátraalján fekvő, egyedülálló természeti szépségű kisközség. A régi múltra visszatekintő falu egyaránt híres szőlő- és borkultúrájáról, horgásztaváról, hagyományairól, vendégszeretetéről.
Bármerről is közelít az utazó, a hegyekkel, szőlőtáblákkal körülvett tó látványa azonnal lenyűgözi. A 154 hektáros tó kiválóan alkalmas horgászásra, csónakázásra és más vízisportokra egyaránt, a Mátrai Erőmű sportegyesületei révén.
Markaz a Mátrai Borvidék része, ahol már a XV. századtól foglalkoznak szőlőműveléssel, bortermeléssel, a minőségi borkészítésnek a mai napig is kiemelt jelentősége van, messze földön híres az itt termelt Zweigelt, Kékfrankos, Olaszrizling, Tramini. A szőlősgazdák borai, melyek mellé szívből ajánljuk a kemencében sült fonott kalácsot. A község határát érinti a Mátrai Tájvédelmi Körzet, növény-, és állatvilága rendkívül gazdag és védett, gazdag vadállomány él a markazi erdőkben.
A túrázni vágyók a faluközpontból induló turistautakon érhetik el az Országos Kék Túra útvonalát, mely a közigazgatási határunk melletti Kékestetőn át vezet, a könnyebb kirándulásra vágyóknak ajánljuk a bortúra útvonalát. A község hagyományaira büszke, színes kulturális életet élő, látnivalókban gazdag település. Ha Gyöngyös felől közelít az utazó, az első látvány, amit megpillant, a ligettel körülölelt Kiskápolna, mely 1913-ban épült, neobarokk stílusban. A helybéliek vallásosságának további jelképei a falu különböző részein felállított szoborkeresztek és az erdőben látható Mária-képes fák, amelyek jelzett úton kereshetők fel. A falu központjában lévő római katolikus templom az 1906-ban összeomlott templom helyén épült fel 1910-ben neoromán stílusban. Több népi lakóház maradt fenn, a berendezett műemlék Tájházunk kiállítással várja az érdeklődőket.
A falu érdekessége a Melegvíz-forrás, amely télen sem fagy be, itt egy kis tó és park nyújt pihenési lehetőséget. A falutól másfél kilométerre, a Mátra déli lábánál, a 460 méter magas Várbérc déli lejtőjén állnak az egykori vár romjai. Bár építésének pontos idejéről nincsenek írásos adatok valószínűsíthető, hogy a tatárjárás utáni időkben építtette az Aba- nemzetség Kompolti ága, a mintegy 860-900 m² alapterületű várat.
A vártól és a Négyes –határnál lévő, Kis-kő szikláitól gyönyörű kilátás nyílik az egész környékre, jól látható a hegyek, szőlők és gyümölcsösök által körülvett község.
MÁTRASZENTIMRE - TELEPÜLÉSRŐL
Mátraszentimre a Mátra nyugati területén, egyedülálló szubalpin mikroklímájú, gyönyörű természeti környezetben található.
Rendkívüli friss levegője gyógyító hatású.
Magyarország legmagasabban fekvő községe. Budapesttől való távolsága 110 km. Könnyen megközelíthető az M3-as autópályán Gyöngyösig, innen tovább a 24-es számú főútvonalon Mátrafüreden, Mátraházán keresztül. A másik irányból Hatvanig az M3-as autópályán, onnan a 21-es főúton Pásztóig. Pásztótól Hasznoson és Mátrakeresztesen át juthatunk el célunkhoz.
A terület első lakott helye Mátraszentistván, régi nevén Felső-Huta volt, ami a XVIII. század közepe táján keletkezett a Szudétákból jött német származású üvegfúvó iparosok és a Közép-Szlovákiából érkezett szlovák faszénégetők letelepedésével.
Ezt követően jött létre Mátraszentlászló, Fiskalitáshuta, és csak kb. 100 évvel később Mátraszentimre, azaz Ötházhuta. A falvak őslakói a mai napig szlovák anyanyelvűnek vallják magukat. Beszélik nyelvüket, őrzik hagyományaikat, gyermekeik az óvodában és iskolában tanulják a szlovák nyelvet. A felső-mátrai településeket a trianoni egyezséget követően fedezték fel. Első jelentős üdülője a Galyatetőn megépített Nagyszálló volt, amit 1936-ban kezdtek építeni és 39-ben adták át az üdülővendégeknek. A szállóhoz kis kápolna is épült, ezt a kápolnát 1941-ben szentelték fel. Az üdülő rendszeres vendége volt Kodály Zoltán is, aki a környező községekben gyűjtötte a Mátrai képekben hallható dalait. Tiszteletére emlékszobát rendeztek be a szállóban. A parkban megtekinthető a Kodály-fa, melynek árnyékában üldögélt és komponálta a Csendes misét.
1938-ban Szent István király halálának 900. évfordulója alkalmából kapta az akkori Ötházhuta a Mátraszentimre nevet. 1944 áprilisától vált Mátraszentimre önálló közigazgatási egységgé. Bagolyirtás korábban Gyöngyösoroszihoz tartozott. Galyatetőt 1948-ban csatolták Mátraszentimréhez. A II. világháborút követően egyre több vállalati és szakszervezeti üdülőt emeltek. Emellett megnőtt a magánszállások és a nyaralók száma is. A helyiek eleinte kis parasztházaikban fogadták a vendégeket, a 60-as évektől azonban új építésű fürdőszobás házak elégítik ki az üdülni vágyók igényét. Galyatetőn, Fallóskúton és Bagolyirtáson üdülőfalvak jöttek létre. Az üdülők jelentős része igyekszik lépést tartani a modern kor igényeivel, így a vállalati és szakszervezeti üdülőkből 4 csillagos wellness hotelek jöttek létre. Pl. Grandhotel Galya, Hotel Narád. A településegyüttes közigazgatási központja Mátraszentimre lett. Itt találhatók a legfontosabb közintézmények: polgármesteri hivatal, általános iskola és óvoda, takarékszövetkezet, posta, orvosi rendelő, gyógyszertár, üzletek (ABC, zöldséges, ajándék).
Legrégebbi és leghíresebb műemléke a Háromfalu temploma. A Kút-hegy domboldalából kiemelkedő, 1938-42 között épült templomot az elmúlt években újították fel. Restaurálták az oltárképet, a mennyezet kazettás burkolatot kapott, az istentiszteletre pedig új harang hívogatja a település lakóit. Fallóskutat az 1948-ban épült Mária kápolna tette nevezetessé. Gyógyító vizével, búcsújáró hely lett, ahol az elmúlt évtizedben bazilika méretű templom épült. Egyházi ünnepeken több ezer hívő vesz részt az istentiszteleteken. A település közelében „Szénégetők útja” nevű tanösvényt létesítettek az ősi foglalkozás megismeréséhez. Vonzerőt jelent az idelátogatók számára a Vidróczki csárda, ahol még maga Vidróczki Márton – a Mátra és a Bükk betyárja – is megfordult. A környéken több országos jelentőségű túraútvonal vezet.
Mátraszentistvánban az elmúlt néhány évben országos hírű, osztrák minőségű Síparkot alakítottak ki. 9 változatos sípálya között válogathatnak a sísport szerelmesei. A mintegy 4 km-es pályarendszeren hóágyúk biztosítják a megfelelő minőségű és mennyiségű havat a téli hónapokban.
Mátraszentlászló ugyancsak a sípálya közelsége miatt vált egyre népszerűbbé. A pálya felső része ugyanis innen indul, és Mátraszentistvánba érkezik.
Legjelentősebb az országos kéktúra, amely Galyatetőn, Mátraszentlászlón és Mátraszentistvánon át jut el Ágasvárra, ahol kellemes turistaház várja az elfáradt vándorokat. Az utóbbi időben jelentek meg a kerékpáros túrázók. Tavasztól őszig több panzió biztosít helyet erdei iskolák lebonyolítására.
NAGYRÉDE - TELEPÜLÉSRŐL
Nagyréde a Dél-Mátra nyugati peremén, védett völgyben, zsákfaluként elhelyezkedő település. A falu borai országos hírűek, a térségben először itt indult el a gyümölcstermesztés és feldolgozás.
A település közigazgatási területe 3 435 ha, belterület megközelítőleg 900 ha.
A Gyöngyössel nyugatról szomszédos települést a bora tette híressé. A falu azzal emelkedett ki a szomszédos települések közül, hogy az itt élők vállalkozó szellemének köszönhetően váltott, s a térségben elsőként kezdte el a szőlő mellett a keresettebb gyümölcsök termelését, értékesítését. Mára a málna, vagy a különböző mirelit áruk épp olyan híresek az országban, mint amilyen jónevű a falu bora: a napjainkban Magyarországról exportált bor egytizede terem a község dűlőin.
Nagyréde igen gazdag történelmi múltra tekint vissza. A környezet éghajlati és domborzati előnyei miatt ősidőktől kedvelt települési hely. Már a pattintott kőkorban lakja az ősember, ezt bizonyítja, hogy kőeszközei előkerültek az Újhegy oldalából, illetve a Sárosberek dűlőben. Folyamatosan éltek itt emberek, melyet az itteni avarkori temetők is bizonyítanak. Az 1970-es években a Szőlőskert csárda előtt jelentős avarkori temetőt tárt fel Szabó János Győző régész.
A település első okleveles említése 1275-ben történt villa RedeInferior (Alsóréde falu) alakban. Ez az egri káptalan határjáró oklevelében szerepel, amely már némi szőlőkultúráról is említést tesz. Réde birtokosa ekkor az Aba nemzetség Rédey ága volt.
A Rédey család leszármazottai a települést maguk között több részre osztották: Alsó-és Felsőréde, Kis- és Nagyréde, Fancsatelke és Szentmártonréde falurészekre. A 15. században a rokoncsaládok kihalása, beházasodás, zálogbaadás és királyi adományok folytán más nemesi családok is birtokrészhez jutottak (Csányi, Szuhai, Jákófi família). Rédeszentmártont és Szentmártonrédét 1450 és 1464 között Boldogasszonyréde néven is említették a források. Kisréde 1544-ben török hódoltság alá került, majd 1549-ben végleg elnéptelenedett, pusztává lett.
A török kiűzését követően a Rákóczi család bírta a falu legnagyobb részét. A település gazdálkodását a szőlőművelés és bortermelés határozta meg már a 16. századtól, s ezt a művelési ágat folytatták a következő évszázadokban is. A 19. század végén a Mátraalján tomboló filoxéra teljesen elpusztította a falu szőlőterületeit. Ekkor kényszerűségből a szarvasmarha-tenyésztés vált uralkodóvá.
A 20. század elején ellenben újra a szőlőművelés került előtérbe, ezen belül is a szőlőoltvány-termelés vált meghatározóvá. Dick Károly – a község kántor-tanítója – már az 1920-as évek elején kezdi megtanítani az oltványkészítés módjaira a falu férfijait. Az oltványnemesítést segítette az 1897-ben megszervezett helyi Hitelszövetkezet. Az ipari vállalkozások közül a Vitál Márton által létesített tégla-és cserépgyár volt a legjelentősebbnek mondható, mely egészen 1930-ig látta el a környéket termékeivel.
A község a II. világháború borzalmait átvészelve számba vette veszteségeit. Mind emberanyagban, mind gazdasági értelemben súlyos károk keletkeztek. 107 fő nem tért vissza családjához. 1954 nyarán pedig a rendkívüli esőzés következtében megáradt nagypatak döntötte romba a Templom úti házakat, s elvitte a Fő úti hidat.
1975-ben nagysikerű ünnepség-sorozattal ünnepelte a község fennállásának 700. évfordulóját. Ekkor avatták fel az Erzsébet-téri Kőprést, adták át a Zsellérházat.
A község infrastrukturális lefedettsége (ivóvíz, telefon, kábeltévé, gáz, szennyvíz és úthálózat) lényegében teljesnek mondható. A legjelentősebb gazdasági egységek között van a nemrég komoly válságot sikerrel átvészelt „Szőlőskert” (ma Nagyrédei Szőlők Kft., illetve JÁSZ-TÉSZ) borászata és hűtőháza, a megye legnagyobb magyar tulajdonú munkaadója.
NAGYFÜGED - TELEPÜLÉSRŐL
Nagyfüged a térség déli részén, a Gyöngyösi síkon fekvő, kiváló termőhellyel rendelkező település. Mezőgazdasági jellegét a középkortól kezdve máig megőrizte.
A település Gyöngyöstől és Hevestől megközelítőleg egyformán 20 km távolságra van. Határát átszeli az M3-as autópálya, amely az infrastrukturális helyzetét jelentősen javítja. A Budapest-Miskolc vasútvonal 5 km-re halad el a falutól, s a legközelebbi vasútállomás Ludason található. A település lakosságának létszáma: 1768 fő, belterülete: 229 ha, külterülete: 2520 ha.
Az első okleveles forrás 1301-1302. évben Fygug névalakban említi. 1411-ben Figedi Barnabás fiát, Imrét beiktatják egy Felső-Figeden levő kúria felének birtokába. 1427-ben kerül Fyged a jászkunok birtokába. A középkorban a település Kis és Nagy-Figed nevű falurészekre különült el. A török hódoltság kezdetén az 1549. évi adóösszeírásban Nagy- és Kis-Figed névvel találkozunk. Ekkorra már mindkét helység elhagyatottan áll, lakosaik elmenekültek. Hasonlóképpen emlékszik meg róla az 1554. évi és az 1564. évi adóösszeírás is. 1635-ben azonban Nagy-Figed Három portája már portális adót fizető, telkes gazdák által lakott jobbágy falu. 1672-ig a falu újra benépesül, portális adótól mentesített településsé válik.
Almásy János Heves megyei alispán 1698-ban megvásárolta a települést, amelyre 1700-ban királyi adománylevelet is szerzett rá I. Lipóttól. 1707-től 1712-ig ismét néptelen volt a falu, az új népesség ismeretlen helyekről 1713 után költözött be. 1734-ben Nagyfüged is felállították az önálló plébániát Tarnazsadány leányegyházzal. Nagyfügednek 1771-től a Mária Terézia-féle úrbérrendezés után 32 telkes jobbágya és 20 zsellér családja volt.
1819-ben a romosodó templomkápolna helyreállítását, melyet Almásy János 1756 előtt állíttatott, Szász János kezdte meg. A plébános tehát 1821-ben kis toronnyal, haranggal, oltárral felszereltette a kápolnát. A paplakot 1838-tól 1840-ig Fischer Mihály és Hartmann Lipót gyöngyösi mesterek építették fel. A barokk templom és a későbarokk temetőkápolna műemlék jellegű, a település nevezetességei között tartjuk számon. 1848 utáni úrbéri község 1871 után nagyközség lett. Az 1874-es nagy árvíz a település gazdaságát tönkretette. 3 év kellett ahhoz, hogy a lakosság újra erőre kapjon.
A XX. század elején a település fejlődésnek indult, az utóbbi évtizedekben megépült az ivóvíz-, a telefon- és a földgázhálózat. Az egészségügyi ellátást a háziorvosi rendelő és a védőnői szolgálat, valamint a gyógyszerszoba és a fogorvosi rendelő nyújtotta lehetőségek között vehetik igénybe a helybeliek. A faluban ma is sok a beépítetlen szabad terület, amelyek lehetőséget adnak vállalkozások, gazdasági egységek létrehozására.
PÁLOSVÖRÖSMART - TELEPÜLÉSRŐL
Pálosvörösmart a Mátra és a Sárhegy találkozásánál, vadregényes völgykatlanban fekvő település, mely nevét az itt kolostort alapított Pálos Rendről kapta.
Pálosvörösmart a Mátra és a Sárhegy találkozásánál az első hegyvidéki település, Mátrafüred és Abasár települések között. Természeti adottságai jók, gyönyörű környezetben fekszik.
A múlt században itt élők földműveléssel és elsősorban az építőiparral foglalkoztak. A környező településeket a pálosvörösmarti kőművesek építették.
Településünk első írásos említése 1304-ben történik, mikor is Bene Pusztából az Aba nemzetségi Csobánka család tagjai, Sámuel, Pál és Péter Veresmartnak elnevezve a Pálos Rendnek adományozta a község területét. A Mátraalján települt pálosok a haza védelmét a nép mozgósításával, testi-lelki ápolásával szolgálták. Önfeláldozóan gyógyítottak a pestis és egyéb járványok idején is. Az akkori határjárás alkalmával a területet bejárva jelfák, kőrakások segítségével rögzítették a határt, mely a jelenleginek sokszorosa volt. Az adományozott terület magába foglalta pl: a jelenlegi abasári Kőbánya területét, a Pétermály területét, a Farkasmályi szőlőket, a Barát rétet és Kékestető Paráddal határos részét. Farkasmály területén szőlő- és bortermeléssel foglalkoztak. Közel 200 éves (1304-1526) itt tartózkodásuk alatt a gazdag benei birtokhoz, amelyen több kalló- és őrlőmalom is volt, időközben még többet megszereztek. Sőt, a saját területükön több új malmot építettek.
A Pálos Rend templomát és Kolostorát 1334-ig építették. A kolostor az egyik legnagyobb volt az akkori Magyarországon. Az 1334-es okiratok a Kolostor mellett lakott területekről – portákról – tesznek említést. A törökök magyarországi térhódítása alatt az a kivételes helyzet állt elő Gyöngyös térségében, hogy amíg a Mátraalján Bene és Veresmart majdnem teljesen elpusztult, Gyöngyös város, és benne a ferences rend védelmet kapott. A mezőváros ugyanis szultáni tulajdon lévén viszonylagos önállóságot élvezett. A veresmarti pálos és a gyöngyösi ferences rend több területen is segítette egymást. A törökök elől az utolsó Pálos Atya, Sőtér Benedek is elmenekült és a Gyöngyösi Ferences Kolostorban élt haláláig. A monostor és a templom javait és kegytárgyait is ide menekítették, melyek a később megépített Benei-Mátrafüredi és a Pálosvörösmarti templomban találhatók.
A 18. század Veresmart életében mozgalmas viszonyokat teremtett. A folyamat egyik legfontosabb eleme a kolostor környékének benépesítése volt, amely még 1659-ben elkezdődött, s a pálos rendi Csepelényi György vértanúságával végződött. Ezt csak jóval később, 1743-ban követte a második „a Puszta templom környéki” telepítés Orczy báró jóvoltából, amikor még a kolostor és a hozzá tartozó épületek helyrehozható állapotban voltak. A betelepítés azonban itt nem állt meg, sőt felgyorsult. A harmadik népesítést már ismét a jogos, ősi tulajdonosok, a pálosok végzik. Időközben a pálosok az elpusztult, illetve pusztulófélben lévő benei, pétermályi és veresmarti, tehát a három telephelyen is fellelhető kolostorrészeiket és birtokaikat pereskedéseik révén részben visszaszerzik. Egyben a rendnek nemcsak személyi állománya gyarapszik, hanem gazdasági növekedése is újra indul. Ez a folyamat 1749 táján kezdődik, amikor a település területén leginkább már csak a templom és a kolostor romjai emlékeztetnek a hajdani gazdaságra. Különböző helyekről toborzott szlovák és lengyel zsellérekkel, kecskepásztorokkal kezdte meg a pálosok pesti konventje a települést benépesíteni. A kis telep igazgatására egyúttal ispánságot is létesítettek. Mikor a pesti pálos rend a tulajdoni jogkört átvette, a kis terjedelmű birtokokat haszonbérlet útján értékesítette.
Veresmarton kezdetben csak szűk imaházat és kis kápolnát építettek. A község jelenlegi temploma 1893-ban épült. A benne elhelyezett két kis szobor a régi kolostorból való, és nyilvántartják a műemlékek között. A szobrokat a gyöngyösi ferencesek mentették meg a török pusztítás elől.
A község 1901-től lett Pálosvörösmart. A Pálos Rend II. József által történt feloszlatása után a község a Vallás Alap kezelésébe került. Területét többször megcsonkították, majd 1951-ben Elnöki Tanácsi Rendelettel Abasárhoz csatolták. A rendszerváltás után 1992-ben kezdődtek az önállósági törekvések, melyek 2006-ban a községegyesítés megszüntetéséhez vezettek.
2006. október 1-én megalakult Pálosvörösmart Község Önkormányzat hét képviselővel, egy polgármesterrel és helyettesítő jegyzővel. 2007. január 1-től felállítottuk a Hivatalt, ahová 2 fő köztisztviselő és 1 fő falugondnok is felvételre került. A községben jelenleg 670 polgár él.
Fontos esemény a település életében, hogy megújult a Kultúrház, IKSZT címbirtokosi címet kapott, és a 2012-es évtől aktívan részt vesz a település életében.
SZÜCSI - TELEPÜLÉSRŐL
Szűcsi a Mátra délnyugati részén, festői dombok között fekszik. A település Bajza József szülőfaluja. A falu határában horgásztavak, tufába vájt, sajátos hangulatú borospincék várják a vendégeket.
Szűcsi Gyöngyöstől 14 km-re nyugat-északnyugatra fekvő, 1600 lakosú település. Megközelíthető az M3-as autópályáról Gyöngyös és Hort irányából, valamint a 21-es főútról, Selyp irányából.
A település határában késő bronzkori szórványleletek és honfoglaláskori régészeti emlékek kerültek elő. Első okleveles említése 1267-ben Swch alakban történt. A falu plébániája szerepelt az 1332-37. évi pápai tizedjegyzékben. A falu birtokosa a Szücsy család volt 1412-ig, majd a Pálócziaknak adományozta Zsigmond király. E család kihalta után 1527-ben Ráskay Zsigmond lett a település birtokosa. A török hűbérbirtoknak használta és a jászberényi nahiéba tartozott, majd 1626-tól Földváry György tulajdonába került, s ettől kezdve ők és a beházasult rokon családok birtokolták két évszázadon keresztül a települést. A 19. század első felében a Wagner, Bajza, Orosz, Sipos, Rutkay és Tóth család birtokolta Szűcsit, a 20. század első felében pedig Schilchter Szidor számított a legnagyobb birtokosnak 1400 hold területtel.
A I. világháborúban 220-an vettek részt és 56-an haltak hősi halált. A II. világháború idején a község 2 hétig tartó álló harc után 1944. december 6-án szabadult fel. A községházát találat érte és így az iratok nagy része elpusztult. 1950. október 22-től önálló tanácsú község. 1951-ben a község határában nagyarányú bányafeltárási munkálatok kezdődtek meg, amelynek eredményeképpen 1955-től két lignitbánya és egy altáró működött, egészen az 1960-as évek elejéig, a bánya bezárásáig. Az 1990. évi rendszerváltás óta önálló önkormányzattal rendelkezik.
VÁMOSGYÖRK - TELEPÜLÉSRŐL
Vámosgyörk régóta lakott település, a bronzkorból és a népvándorlás korából is találtak itt leleteket. A település ma fontos vasúti csomópont.
Vámosgyörk a honfoglalás után királyi birtok volt, majd az Abáké lett. Az 1273-ból származó oklevél szerint akkori neve Jurk volt. Az 1332-35. évi pápai tizedjegyzékben Geurk, 1394-ben Gurk, 1396-ban Gewrk, 1445-ben Gyerk néven említették. 1445-46-tól vámhely, ezért a neve 1470 óta WamosGyewrk.
A Kompolthy család 1522-ig birtokolta Györköt, azután az Országh családé lett. A törökök első pusztításait átvészelte, de Eger 1596. évi eleste után a település fokozatosan elpusztult. A néptelen falu a török rabságból Hatvan várának 1686. augusztus 18-i visszavételekor szabadult fel, de utána is sokáig lakatlan maradt. Az újratelepülés a Haller, Bossányi, Orczy, Tarródy, Gosztonyi családok közreműködésével a kuruc szabadságharc után indult meg. A betelepülők valamennyien magyarok és római katolikusok voltak. Ekkortól kezdett úthálózati csomóponttá válni a falu, 1836-1846 között pedig ismét erőre kapott a bortermelés és a vásározás. 1849. április 2-án, a hatvani csata idején az egész falu segítette az átvonuló honvédsereg élelmiszer- és hadianyag-szállítását.
A vámosgyörki nagybirtokos, Visontai Kovách László kezdeményezésére a gazdaság fejlesztésére 1858-ban megalakult a Heves Megyei Gazdasági Egyesület. Kastélya a megyei szellemi és gazdasági élet egyik középpontjává vált. Különösen sokat lendített a település gazdasági életén a Hatvan-Miskolc vasúti fővonal 1868-1870 és a Vámos Györk-Gyöngyös szárnyvonal 1869-1870 közötti megépítése. Az építés idején kedvező munkaalkalomhoz, jó jövedelemhez jutottak a zsellérek és napszámosok, valamint a szekeres gazdák. A vasút legnagyobb áldása mégis az volt, hogy e kis falut is bekapcsolta az ország gazdasági életének vérkeringésébe, lakóit pedig a hazai utasforgalomba.
A munkanélküliség az évszázad utolsó évtizedében megszűnt, mert a vasút ebben is segített, sokan vasutasok lettek. 1871-ben nagyközséggé nyilvánították, 1901-től Vámosgyörk néven jegyezték a települést. A Vámosgyörk-Jászapáti között 1909 nyarán megnyitott szárnyvonallal „kis”vasúti csomóponttá vált a község. 1935-ben már a gyarapodó község képét mutatta Vámosgyörk. Ezt a viszonylag egyenletes fejlődést megállította a II. világháború, és nem kedvezett az 1950-60-as évek szocialista gazdaságpolitikája sem.
VÉCS - TELEPÜLÉSRŐL
Vécs a Mátra déli lábánál, két patakkal átszelt,erdővel övezett, völgyben elterülő, vallásos, hagyományőrző kis település.
Lakosság száma: 684 fő. A falu neve elsőként az 1332-37 évi pápai tizedjegyzékben Weck alakban jelent meg. A későbbi oklevelek Wech formában említik. A település azonban jóval korábban lakott volt: kőkori, bronzkori leleteket is találtak itt az ásatások során. A török uralom idején a falu elnéptelenedett, és mintegy 200 évvel később települtek ide a jelenlegi lakosok ősei. A falu lakosságának életében hosszú ideig meghatározó volt a mezőgazdaság a búza és kukoricatermesztés. Jelzi ezt az 1773-ról visszamaradt községi pecsét címer alakja is, melyből fekvő ekevasból kinövő 3 búzakalász, fölötte két dupla W betű és csillag található.
A településen az óvodás korú gyermekek a Kisvakond tagóvodában tölthetik mindennapjaikat.
Az iskoláskorú gyermekek a szomszédos településre járnak iskolába, mely társulásos formában tevékenykedik.
Községben működik a házi segítségnyújtás és szociális étkeztetés.
Az étkeztetést saját konyhával oldják meg, mely igen ízletes és változatos finomságokkal szolgálja ki az igénybe vevőket. A környező településeken is ellátják az étkeztetést /Feldebrő, Kisnána/.
A régi iskola épületet pályázati forrásból felújították, és alkotóházzá alakították át. Az Alkotóházban az érdeklődő gyermekek kézműves foglalkozáson vehetnek részt (kerámiakészítés, szőnyegszövés).
Az épületen belül kialakítottak 20 fő fogadására alkalmas szálláslehetőséget, étkezés és tisztálkodás biztosításával. Ugyanitt működik a könyvtár és internet hozzáférés.
Várják a táborozni vágyó, és kézműves foglalkozás iránt érdeklődőgyermekeket, akik egészséges, tiszta környezetben tölthetnek el pár napot.
Sportegyesület működik településen, melya csoportok részére, sportolási lehetőséget tud biztosítani labdarúgás és asztalitenisz sportágakban. A kisgyermekek számára az Európai Uniós játszótér nyújt kikapcsolódási lehetőséget.
A települést körbeöleli az erdő, melyben lehetőség van pihentető sétára és termések gyűjtésére (gomba,csipke, stb.).Avadászat iránt érdeklődőket, a helyi vadásztársasággal is várja gazdag vadállománnyal.
A falu központjában helyezkedik el a Szent Anna templom, melyet 1900-ban építette Wind István építőmester, az érsekség költségén és a hívek adományaiból. A templom 2008-ban felújításra került. A gyönyörűen felújított templom, körben hárs és gesztenyefákkal övezve várja a híveket.
VISONTA - TELEPÜLÉSRŐL
Visonta község a Mátra lábánál, a Bene patak és az ezzel párhuzamosan futó Mátrai patak mentén elterülő település. A településhez szervesen kapcsolódik a Mátrai hőerőmű, és a külfejtéses bányászat.
Visonta nevét az oklevelek 1279-ben említették először Vysontha néven. A község először az Aba nemzetség Csobánka ágának ősi birtoka volt, majd a 13. század közepétől az Aba nemzetség Kompolthi ágához került, egészen a család kihalásáig.
1445-ben Visonta már városias jellegű település, ekkoriban Országh Kristóf birtoka. Az ő utód nélküli halála után I. Miksa király Országh Borbálának adományozta. A 17. században Esterházy, báró Haller, Bossányi családok és Batta Pál birtokolja, 1741-ben pedig a Nyáry családhoz kerül. A 19. század első felében a községnek több birtokosa is volt földesúri joggal.
A lakosságszám is sokat változott az idők folyamán. Míg 1766-ban csupán 480 fő, addig 1870-ben már 1067, 1910-ben pedig 1396 lakója volt a falunak. 1970-ben a népszámlálás 1716 főt rögzített, napjainkban pedig 1198 fő lakik a községben.
Az 1960-as években Visonta nevéhez új, jelentős esemény kapcsolódott a hőerőmű, és a külfejtéses bányászkodás. E két nagy üzem odatelepítése alaposan megváltoztatta a község képét. A felettes szervek először az egész községet át akarták telepíteni, majd elrendelték az építési tilalmat.
Az 1980-as évekig tartó építési tilalom jelentősen rányomta bélyegét a település fejlődésére. Az aktív lakosság jelentős része a szomszédos településeken építkezett és telepedett le. A nyolcvanas évek végétől végre elindulhatott a település demográfiai fejlődése is.
Visonta község a Mátra lábánál, a Bene patak és az ezzel párhuzamosan futó Mátrai patak mentén elterülő település, pár száz méterre a 3-as számú főúttól és alig 10 km-re Gyöngyös városától. Közúton személygépkocsival illetve autóbusszal könnyen megközelíthető.
Napjainkban korszerű iskola, óvoda, művelődési ház és könyvtár várja az itt élőket. Az egészségház háziorvosi és fogorvosi rendelővel, fiókgyógyszertárral, anya- és gyermekvédelmi szolgálattal is rendelkezik. A nyugdíjas korúakat barátságos környezettel és különféle szolgáltatásokkal várja az Idősek Napközi Otthona. A sportcsarnokban a tornaterem mellett napkollektorokkal fűtött uszoda, szauna, szolárium és konditerem is várja a falu lakóit.
A falu parkjai, terei is sorra megszépülnek, tiszta, virágos rendezett település fogad minden idelátogatót. A község vezetői mindent megtesznek annak érdekében, hogy egy élhető, fejlett infrastruktúrával rendelkező biztonságos és töretlenül fejlődő falu legyen a jövőben is Visonta.
VISZNEK - TELEPÜLÉSRŐL
Visznek a térség legdélebben fekvő települése, amely a Jászságon keresztül simul bele az Alföld vidékébe. A falu épített öröksége a Gyöngyös-patakon átívelő nevezetes kőhídja és műemlék temploma.
Visznek /Wysnuk, Vyznek/ kis község Heves megye déli részén, a Gyöngyös patak jobb partján fekszik.
Régi község. Visznek nevével már a tatárjárás /1241/ előtt találkozunk a krónikák könyvében. Templomát és nevét – Viznek alakban- 1262-ben említi a forrás. Az 1332-37. évi pápai tizedjegyzékben Vysnuk néven fordul elő. /A szájhagyomány szerint úgy lett Visznek-ké, hogy a régi község helyét a víz gyakran elöntötte, s emiatt az ősök azt mondták: gyerünk feljebb a „víznek”./
Ez időtől kezdve kevés hiteles adatot találunk Visznek életéről. Nem csoda, hiszen már fekvésénél fogva a tatár és a törökdúlások idején a különböző csapatfelvonulások útjába esvén, fejlődése lehetetlenné volt téve, s ha voltak is hiteles feljegyzett adatok, azok megsemmisültek.
Az 1552.évi adóösszeírás a töröktől elpusztított helynek mondta. 1554-ben kezd benépesülni. 1680-ban elpusztul és az 1701-ben történt újjáépítésig lakók nélkül állott. Nagyon lassan indult meg a benépesedés, még 1750-ben is csak 67 volt a község adófizetőinek száma.
Az 1800-as évek elején nemigen történt nevezetesebb esemény, mely a község életére különösebb hatással lett volna. Az első szomorú világégés mély nyomokat hagyott a falu életében, a hősi halottak száma 50 főre tehető. A község lakossága kisgazdákból, földnélküli vagy csak igen kevés földű munkásokból állott, akik éppen a földtelenség miatt, mint mezőgazdasági munkások /summások – 600-800 fő/ helyezkedtek el az ország különböző részein. A második világháború után megrongált házak, lepusztult ingatlanok maradtak. Ez a világháború 54 halálos áldozatába került a községnek.